top of page

Zapalenie okołomieszkowe po depilacji laserowej.

Zapalenie okołomieszkowe po zabiegu depilacji laserowej to dość częsta komplikacja, która występuje w odpowiedzi na działanie ciepła wytwarzanego przez laser. Jest to stany zapalne, które dotykają okolicę mieszka włosowego i mogą prowadzić do różnych objawów oraz wymagać specyficznych metod leczenia.


Co to jest zapalenie okołomieszkowe?

Zapalenie okołomieszkowe jest rodzajem reakcji skóry, która pojawia się najczęściej jako odpowiedź na uszkodzenie cieplne powodowane przez laser. Laserowe usuwanie włosów polega na użyciu skoncentrowanego światła do niszczenia mieszka włosowego, co w rzadkich przypadkach może prowadzić do zapalenia.


Objawy zapalenia okołomieszkowego

Objawy tego stanu mogą różnić się w zależności od stopnia zaawansowania i indywidualnych cech skóry pacjenta. Do najczęściej obserwowanych należą:

 • Zaczerwienienie i obrzęk w okolicach leczonych,

 • Bolesność dotykowa,

 • Występowanie małych, czerwonych krostek lub pęcherzyków wokół mieszka włosowego,

 • Ciepło w dotyku w miejscach leczonych,

 • Świąd lub pieczenie skóry.


Przyczyny zapalenia okołomieszkowego

Podstawową przyczyną jest reakcja skóry na intensywne ciepło generowane przez laser. Ciepło to powoduje mikrouszkodzenia skóry i mieszków włosowych, co może prowokować stan zapalny. Dodatkowo, ryzyko wystąpienia zapalenia może być zwiększone przez:

 • Nieprawidłową technikę wykonania zabiegu,

 • Używanie zbyt dużej mocy lasera,

 • Niewystarczające chłodzenie skóry przed i po zabiegu,

 • Wrażliwość skóry pacjenta,

 • Brak odpowiedniej pielęgnacji skóry przed i po zabiegu.


Leczenie zapalenia okołomieszkowego

Leczenie tego typu zapalenia zazwyczaj koncentruje się na łagodzeniu objawów i zapobieganiu infekcjom. Poniżej kilka najczęstszych metod:

 1. Zastosowanie chłodzenia - Bezpośrednio po zabiegu warto zastosować chłodne kompresy, aby złagodzić obrzęk i zaczerwienienie.

 2. Kremy z kortykosteroidami - W celu zmniejszenia stanu zapalnego stosuje się miejscowo kremy sterydowe.

 3. Antybiotyki - W przypadku podejrzenia infekcji bakteryjnej lekarz może zalecić stosowanie miejscowych lub doustnych antybiotyków.

 4. Preparaty łagodzące - Aloe vera lub inne kremy nawilżające mogą pomóc złagodzić podrażnienia skóry.

 5. Odpowiednia higiena - Dbanie o czystość skóry oraz unikanie drażniących kosmetyków w miejscach leczonych.


Zapobieganie zapaleniu okołomieszkowego

 1. Dokładne oczyszczanie skóry: Przed zabiegiem dokładnie oczyść skórę, używając łagodnych, antybakteryjnych środków myjących. Oczyszczanie pomoże usunąć bakterie z powierzchni skóry i zmniejszyć ryzyko infekcji.

 2. Stosowanie antyseptycznych środków: Nałożenie antyseptycznego środka na skórę bezpośrednio przed zabiegiem może również pomóc w zapobieganiu zapaleniu okołomieszkowemu, zatrzymując rozwój bakterii w porach skóry.

 3. Unikanie podrażnień: Po zabiegu unikaj stosowania kosmetyków, które mogą podrażniać skórę, takich jak alkoholowe toniki, mocne peelingi czy retinoidy przez kilka dni.

 4. Nawilżanie skóry: Regularne nawilżanie skóry pomoże zachować jej barierę ochronną i zmniejszyć ryzyko infekcji. Wybieraj kremy lub balsamy bez dodatku substancji zapachowych, które są delikatne dla skóry.

 5. Ochrona przed słońcem: Po zabiegu skóra może być bardziej wrażliwa na słońce, dlatego ważne jest, aby stosować krem z wysokim filtrem SPF i unikać bezpośredniej ekspozycji na słońce.

 6. Regularne wizyty kontrolne: Regularne wizyty u specjalisty po zabiegu pomogą monitorować stan skóry i szybko reagować na ewentualne objawy zapalenia okołomieszkowego.

Zapobieganie zapaleniu okołomieszkowemu wymaga staranności i odpowiedniej pielęgnacji skóry zarówno przed, jak i po zabiegu. Dzięki tym wskazówkom możesz zminimalizować ryzyko wystąpienia tego nieprzyjemnego schorzenia.Więcej możesz dowiedzieć się na darmowej konsultacji w Simply epil na Białołęce

Zadzwoń na numer 579 852 832 i umów się na darmową konsultację.


Zapalenie okołomieszkowe
Zapalenie okołomieszkowe

Comments


bottom of page