top of page

Rozumienie Skóry: Od Wzrostu Włosów do Podrażnień po Goleniu- Cykl wzrostu włosów

Zaktualizowano: 10 mar


Skóra, największy organ ludzkiego ciała, pełni wiele kluczowych funkcji, w tym ochronę, termoregulację, a także stanowi istotny element estetyczny. W szczególności proces wzrostu włosów i reakcje skóry na golenie są aspektami, które często pomijamy, a które mają znaczący wpływ na nasze codzienne życie.


Depilacja laserowa warszawa
Golenie, depilacja, woskowanie


Budowa Skóry i Cykl Wzrostu Włosów

Skóra składa się z trzech głównych warstw: naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Każda z nich pełni unikalne funkcje, a ich współpraca jest kluczowa do zdrowia i wyglądu skóry.

Naskórek, najbardziej zewnętrzna warstwa skóry, działa jako bariera ochronna. Jest to warstwa, w której znajdują się mieszki włosowe, z których rosną włosy.

Skóra właściwa znajduje się poniżej naskórka i zawiera kolagen oraz elastynę, które zapewniają skórze elastyczność i wytrzymałość. W tej warstwie mieszczą się również cebulki włosów, które są kluczowe dla cyklu wzrostu włosów.

Tkanka podskórna, składająca się głównie z tkanki tłuszczowej, zapewnia izolację i amortyzację dla ciała.

Włosy rosną w cyklu, który składa się z trzech faz: anagen (faza wzrostu), katagen (faza przejściowa) i telogen (faza spoczynku). W fazie anagen włosy aktywnie rosną, co może trwać od kilku lat. Następnie, w krótkiej fazie katagen, wzrost włosów zwalnia i mieszki włosowe zaczynają się kurczyć. W fazie telogen włos przechodzi w stan spoczynku, co ostatecznie prowadzi do jego wypadnięcia i zastąpienia nowym włosem.


Podrażnienia po Goleniu

Golenie, choć jest powszechną praktyką higieniczną, może powodować podrażnienia i inne problemy skórne. Mechaniczne usuwanie włosów może prowadzić do uszkodzeń naskórka, co sprzyja podrażnieniom, zaczerwienieniom, a nawet wrastaniu włosów.

Wrastające włosy są częstym problemem, szczególnie u osób z kręconymi włosami. Włosy, które nie wyrastają na zewnątrz skóry, ale zaczynają rosnąć wewnątrz, mogą powodować dyskomfort i zaczerwienienie.

Zapobieganie podrażnieniom jest kluczowe. Używanie ostrych maszynek do golenia, unikanie wielokrotnego golenia tego samego obszaru, stosowanie żeli lub pianek do golenia oraz nałożenie kojącego balsamu po goleniu może pomóc zminimalizować ryzyko podrażnień.


Podrażniona skóra może być problemem zarówno niekomfortowym, jak i wywołującym niepokój. Istnieje wiele sposobów, aby złagodzić podrażnienia i przywrócić skórze zdrowy stan. Oto kilka sprawdzonych metod:


 1. Używanie Łagodnych Produktów do Pielęgnacji: Unikaj mydeł i żeli pod prysznic z silnymi detergentami. Wybieraj produkty bez zapachów i barwników, które mogą dodatkowo podrażniać skórę.

 2. Stosowanie Chłodnych Kompresów: Chłodne kompresy mogą pomóc w zmniejszeniu zaczerwienienia i obrzęku. Możesz użyć zwilżonego ręcznika zimną wodą lub delikatnych chłodnych opatrunków.

 3. Aplikowanie Kremów i Balsamów Łagodzących: Szukaj produktów zawierających aloes, kwas hialuronowy lub wyciągi z owsa, które są znane ze swoich właściwości kojących.

 4. Unikanie Gorącej Wody: Gorąca woda może pogorszyć podrażnienie skóry. Podczas kąpieli lub mycia twarzy używaj ciepłej lub letniej wody.

 5. Noszenie Luźnej, Przewiewnej Odzieży: Ciasne ubrania mogą podrażniać skórę. Wybierz luźne, przewiewne tkaniny, takie jak bawełna, które pozwalają skórze oddychać.

 6. Ograniczenie Ekspozycji na Słońce: Promieniowanie UV może pogorszyć podrażnienia. Stosuj kremy z filtrem SPF i ograniczaj czas spędzany na słońcu.

 7. Używanie Naturalnych Olejków: Niektóre olejki, jak olej kokosowy czy olej z nasion wiesiołka, mogą pomóc nawilżyć skórę i zmniejszyć podrażnienie.

 8. Dieta Bogata w Antyoksydanty: Jedzenie bogate w antyoksydanty, takie jak owoce, warzywa, orzechy i nasiona, może wspierać zdrowie skóry.

 9. Unikanie Drażniących Czynników: Jeśli zauważysz, że pewne produkty lub substancje wywołują podrażnienia, staraj się ich unikać.

 10. Konsultacja z Dermatologiem: Jeśli podrażnienie jest ciężkie, długotrwałe lub towarzyszą mu inne objawy, takie jak silny ból czy ropienie, zalecana jest konsultacja z dermatologiem.Depilacja Laserowa Jako Rozwiązanie

Dla tych, którzy często doświadczają podrażnień po goleniu, depilacja laserowa może być rozważana jako długoterminowe rozwiązanie. Oto dlaczego:

 • Skuteczność: Depilacja laserowa skutecznie redukuje ilość i grubość włosów, co oznacza mniej golenia i związanych z nim podrażnień.

 • Zmniejszenie Wrastających Włosów: Włosy często wrastają po goleniu, szczególnie u osób z kręconymi włosami. Depilacja laserowa zmniejsza ten problem.

 • Długotrwałe Efekty: Po serii zabiegów, efekty depilacji laserowej mogą być długotrwałe, co oznacza mniej troski o codzienne golenie i podrażnienia.


Podsumowanie

Chociaż istnieje wiele sposobów na zapobieganie i leczenie podrażnień po goleniu, depilacja laserowa oferuje długoterminowe rozwiązanie, eliminując potrzebę codziennego golenia i związane z nim podrażnienia. Zanim zdecydujesz się na depilację laserową, warto skonsultować się ze specjalistą, aby upewnić się, że jest to odpowiednia metoda dla Twojego typu skóry i włosów.

Pamiętaj, że każda skóra jest inna, więc to, co działa dla jednej osoby, może nie być skuteczne dla innej. Ważne jest, aby słuchać swojego ciała i dostosowywać pielęgnację do indywidualnych potrzeb.

Коментарі


bottom of page